Ana Sayfa / Doğalgaz Faturası Ödeme / Doğalgaz Kullanımında Faturanızı Kontrol Edin

Doğalgaz Kullanımında Faturanızı Kontrol Edin

Kış mevsiminin kendisini iyice göstermesiyle birlikte bireylerin en çok düşünmeye başladıkları konu ısınma ve yakıt giderleridir. Özellikle dar ve orta gelir grubuna sahip aileler kullandıkları yakıt türü her ne olursa olsun tasarruflu bir ısınma tercih etmektedirler. Kış aylarında rahat ve zahmetsiz bir ısınma sağlayan doğalgaz, ne yazık ki fatura tutarları ile tüketicilerin korkulu rüyası haline gelebilmektedir. Özellikle bilinçsiz kombi kullanımı ve yetersiz yalıtım doğalgaz faturasının şişme sebeplerinin başında gelmektedir.
Düşük Doğalgaz faturası İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Doğalgaz faturasında tasarruf etmenin en önemli koşulu doğalgaz ile ısıtılan alanın yalıtımının eksiksiz olmasıdır. Örnek vermek gerekirse doğalgaz kullanımından önce ahşap doğramaların pvc doğramalar ile değiştirilmesi gerekmektedir. Bu işlem yapılmadan yapılan ısıtmada ısı kaybı çok fazla olacağından kombinin veya doğalgaz sobasının tüketeceği doğalgaz miktarı ciddi ölçüde artacaktır.
Benzer şekilde bina yalıtımları da doğalgaz faturalarında önemli rol oynamaktadır. Bina cephelerinin ısı yalıtım sistemleri ile kaplanması da doğalgaz faturalarını düşürücü bir etki sağlamaktadır.
Bunların yanı sıra kullanılan ısınma aracının (kombi, doğalgaz sobası) bilinçli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Örneğin sürekli kullanmadığınız kiler, banyo gibi alanların sürekli olarak ısıtılması o bölümler için daha fazla doğalgaz harcanması anlamına gelmektedir. Bu nedenle kullanılmayan alanlardaki peteklerin normal zamanlarda kapatılması ve sadece kullanılacağı zaman açılması tavsiye edilmektedir.
Doğalgaz Fatura Detayları
Özellikle kış aylarında yüksek gelen doğalgaz faturasında kullanım detayları nelerdir? Bu soruya yanıt aramak doğalgaz kullanıcılarının tasarruf konusunda daha çok bilinçlenmelerine katkı sağlayacaktır.  Doğalgaz faturasında ilk gözümüze çarpan haliyle ödeme tutarı olmaktadır. Ancak fatura üzerinde yer alan diğer bilgiler de bize faturayı doğru okuma konusunda yol göstermektedir.
Doğalgaz faturasında ilk olarak dikkat edilmesi gereken husus faturanın ilk ve son okuma tarihleridir. Bu bilgi bize faturanın kaç günü kapsayan bir fatura olduğu konusunda bilgi vermektedir. Bazen doğalgaz dağıtım şirketleri -özellikle kış aylarında- 30’ar günlük dönemlerde fatura kesmek yerine 23 veya 25’er günlük dönemlerde faturalandırma yapmaktadır. Bunun sebebi tüketicinin fatura tutarını yüksek algılamasını engellemektir.
Doğalgaz faturasında dikkat edilmesi gereken ikinci olgu ise ilk endeks ve son endeks bilgileridir. Endeks sayaç üzerinde sizin ne kadar doğalgaz kullanımı yaptığınızı gösteren sayısal değerdir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus; son endeks bilgisinin faturayı aldığınız zamanda sayaç üzerindeki endeks bilgisi ile uyumlu olmasıdır.
Doğalgaz faturası üzerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise faturanın son ödeme tarihidir. Bu tarih faturada belirtilen ödeme tutarını gecikme faizi olmadan ödeyeceğiniz son tarihi göstermektedir. Bu tarihten sonra yapılan ödemelerde doğalgaz abonelik sözleşmenizde belirtilen oranlarda gecikme faizi tahakkuk ettirilmektedir.
Doğalgaz Faturasına İtiraz Nedenleri
Ülkemizde pek çok birey doğalgaz faturasını yukarıda belirttiğimiz hususlara dikkat ederek okumadığı için zaman zaman haksız ve yersiz faturaları ödemek zorunda kalmaktadır. Örnek vermek gerekirse doğalgaz faturasında bulunan endeks bilgileri ile sayacınız üzerinde yer alan endeks bilgileri birbirlerinden farklı ise bu faturaya itiraz etmeniz için esaslı bir neden teşkil etmektedir.
Benzer şekilde abonelik sözleşmeniz faturanın 30’ar günlük periyotlarda kesileceği belirtilmesine rağmen daha kısa veya daha uzun süreleri kapsayan tarihlerde kesiliyor ise faturanıza itiraz hakkınız bulunmaktadır. Bu hak ödeyeceğiniz tutarı değiştirmeyecektir ancak doğalgaz dağıtım şirketlerinin olası keyfi uygulamalarının önüne geçecektir.
Doğalgaz faturasının son ödeme tarihi eğer resmi tatil veya hafta tatili gibi günlere denk geliyor ise sonraki iş günlerinde yapılan ödemelerden gecikme faizi alınmaması gerekmektedir. Bu şekilde yaptığınız bir ödemede gecikme faizi alınmış ise doğalgaz dağıtım şirketinize itiraz ederek gerekli düzeltmeyi yaptırabilirsiniz.

Hakkında admin

Dikkatinizi Çekebilir

Bankadan Doğalgaz Fatura Ödeme

Banka Hesabı İle Doğal Gaz Faturası Ödeme Evlerimizde kullandığımız doğal gaz, yurt dışından boru iletim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir