Ana Sayfa / Doğalgaz Faturası Ödeme / Ülkenin Tamamı Doğalgaz İle Buluşacak

Ülkenin Tamamı Doğalgaz İle Buluşacak

Ülkemize doğalgazın geldiği günden bu yana çalışmalar devam ediyor ve bu çalışmalar kapsamında birçok il doğalgaz ile buluştu ve buluşmaya da devam edecek. İller yanında bazı ilçelere de doğalgaz dağıtımı yapılırken 2018 yılında ülkemizde doğalgaz bulunmayan hiçbir şehir kalmayacak. Özellikle doğu illerinin terörden dolayı doğalgaz olanağından yararlanamaması üzerine hızlandırılan çalışmalar 2018 yılında son bulacak.

Sadece İllere Değil İlçelere de Gidecek

Son yıllarda yapılan çalışmalar ile birlikte sadece illere değil aynı zamanda ilçelere de doğalgaz verilmeye başlandı. Erzurum, Çorum, Gümüşhane, Çanakkale, Malatya, Sivas gibi illerin yanında bazı ilçelerine de doğalgaz götürüldü. Bu çalışmaların genişleyerek devam etmesi ile doğalgaz gitmeyen il kalmadığı gibi birçok ilçeye de doğalgaz verilmesi sağlanacak. Bazı kriterlerin belirlenmesi ile başlayan çalışmalar bu kriterleri taşıyan ilçelerin tespiti ile devam edecek. Son aşamada da mühendislik çalışmalarının tamamlanarak yapım ihalelerinin başlaması bulunuyor. Bu aşamadan sonra 2017 yılı itibariyle biten çalışmalar sayesinde ilçeler doğalgaz ile buluşabilecek.

2018 Yılında Çalışmalar Tamamlanacak

Türkiye’de 2016 yılında 62 ilde doğalgaz bulunuyor. Doğalgaz bulunmayan iller arasında ise Bingöl, Kilis, Bitlis, Muş, Mardin, Hakkari, Artvin, Şırnak ve Hakkari gibi iller bulunuyor. Yapılan son çalışmalar ile her yıl artış sağlanan doğalgazlı il sayısı 2018 yılında 812e ulaşacak. Doğalgaz sektörüne yapılan 11 milyar liralık yatırım sonrasında ülkemizde Hakkari iline varıncaya kadar tüm iller doğalgaza kavuşacak. Terörden dolayı doğalgaz verilemeyen iller için özel çalışmalar yapılacak ve bu iller de doğalgazdan mahrum kalmayacak.

2016 yılında tamamlanan çalışmalar ile Bitlis, Bingöl, Muş gibi iller de doğalgaz ile buluştu ve Türkiye2de doğalgaz bulunan il sayısı 2016 sonunda 76 rakamına ulaştı. Bu amaçla yapılan çalışmalar doğalgaz olmayan şehirlerimize ne zaman gelmesi bekleniyor, sorusunun cevabını 2018 olarak verdi. Ülkemizde soğuk kış şartları geçiren iller bu sorunun cevabını merakla bekliyordu. Kışları kömür ya da odun yakmanın zor olduğu bu illerde elektrik yakmak da pahalıya mal olduğundan doğalgaz dört gözle bekleniyor.

Organize Sanayi Bölgelerine de Doğalgaz Gidecek

Sadece il ve içe merkezlerinin doğalgazla buluşmasını kapsamayan çalışmalar, organize sanayi bölgelerini de doğalgaz ile buluşturarak verimliliği arttırmayı amaçlıyor. Gerekli kriterleri sağlayan tüm bölgelerde doğalgaz verilirken bu kriterleri sağlayan ilk örneklerden biri de Çankırı Yakınkent Organize sanayi bölgesi oldu. Ayrıca Adıyaman Gölbaşı ve Kahta, Sinop Boyabat, Çankırı Şabanözü, Giresun Bulancak, Tokat Turhal, gibi bazı bölgelerde yine doğalgaz ile buluşacak organize sanayi bölgeleri arasında yer almaktadır. Organize sanayi bölgelerinin doğalgaz ile buluşması sonucunda iş verimliliği artarken enerji tüketimi bir hayli düşecektir. Bu bölgelerin yararlanacağı doğalgaz için sabırsızlandığı ve gerekli kriterlerin oluşması için çalıştıkları da ayrıca bu bölgelere doğalgaz gitme zorunluluğunu gözler önüne seriyor.

Doğalgazın Vatandaşa Faydaları

2018 yılında ülkemizde doğalgazla buluşmayan il kalmayacak. Tüm illerde bulunan doğalgaz insanların hayatını kolaylaştırmanın yanında çevrenin daha az kirlenmesini de sağlayacak. Özellikle elektrikli ısıtıcı kullanan vatandaşlar maddi açıdan doğalgazın gelmesiyle rahatlayacak. Bunu yanında kömür ya da odun kullanan vatandaş ise doğalgaz ile rahatlığa erişecek. Doğalgaz 2018 itibariyle gittiği tüm şehirlere maddi rahatlık yanında vücut rahatlığını da götürecek.

Kömür ve odun kullanan vatandaşlar, bu yakacaklara belli bir bütçenin ayrılmasının yanında sürekli soba yakarak da külfet altına giriyordu. Doğalgaz ile bu külfetlerden kurtulan vatandaş tüm evin sıcak ortamında rahatlıkla yaşayacak. Çevre kirlenmesini de önleyen doğalgaz kömür ile yayılan pis gazlardan şehirdeki tüm insanları kurtaracak. Ve kömür zehirlenmesi ile oluşan ölümleri de azaltacak.

Hakkında admin

Dikkatinizi Çekebilir

Bankadan Doğalgaz Fatura Ödeme

Banka Hesabı İle Doğal Gaz Faturası Ödeme Evlerimizde kullandığımız doğal gaz, yurt dışından boru iletim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir