Ana Sayfa / Doğalgaz Borcu Ödeme / Büyük Sitelerde Yaşanılan Doğalgaz Aidat Sorunları

Büyük Sitelerde Yaşanılan Doğalgaz Aidat Sorunları

Türkiye genelinde yaşanılan doğalgaz sorunu sadece bazı illerde doğalgaz kullanımı ya da doğalgazın bazı bölgelere ulaştırılmakta sorun yaşanmasından ziyade doğalgaz kullanılan il ve ya sitelerde ödeme sorunları yüzünden hak etmeyenlerinde mağdur kalma durumu birçok kişiyi rahatsız etmektedir.

Özellikle büyük sitelerde ortak kullanılan doğal gaz merkezi sistemi apartman sakinlerinin ortak kararı üzerine ya da oy çokluğu ile kabul edilmesi üzerine sıcaklık birini ve saniye de harcanan metre küp birimine karar verilmektedir. Aynı sitede oturduğu halde doğal gaz faturası için fazla ödeme yapamayacak apartman sakinlerinin ise ödeme sıkıntıları ya da eksik ödemeleri sebebiyle ödemelerini tam yapan sakinlerinde sıkıntı yaşama sorunu ortaya çıkıyor. Bunu ortadan kaldırmak için doğal gaz kullanacak kişilerin en iyi kullanım yöntemi kat kaloriferi olacaktır.

Merkezi ısıtmanın olumlu yönleri: büyük siteli konutlarda doğalgaz kullanımlarındaki aidat sorunu genellikle ödemeyi gerçekleştiremeyen daireler yüzünden ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun yanı sıra merkezi ısıtma sisteminin en güzel yanı komşuların ekonomik olmak adına kendi daireleri için ısıtma sistemi kullanmamaları ya da az kullanmaları komşu daireler içinde ısınmanın azılması anlamına gelmektedir. Merkezi ısıtma sistemlerinde ise bu sorunu görmek zordur.

Kışın zor ve soğuk geçen günlerinde ısınmanın önemi her zaman daha önemli olmuştur merkezi ısınma sisteminde eşit ısıtma ile bu sorunların ortadan kalkması sağlanmaktadır. Eskiden doğalgaz gelmemiş illerde apartmanlarda merkezi sistemde kazan ile kömür yakılarak ısınma sağlanırdı. Toplu alımlarda daha ekonomik olan ısınma maddeleri alımı ise daha ekonomik bir alışveriş sağlardı. Doğal gaz sisteminde oy çokluğu ile ya da oy birliği ile karar alınma aşaması gerçekleştirdikten sonra ortak bir derecede yakım gerçekleştirilir. Tüm apartman ya da site sakinlerinin buna uyum sağlaması gerekmektedir.

Merkezi ısınmanın olumsuz yönleri: büyük siteli konutlarda doğalgaz kullanımlarındaki aidat sorunu genellikle apartman sakinlerinin bir ya da birkaçının ödeme sıkıntısı çekmesi nedeni ile gerçekleşir. Ödeme sıkıntısı diğer komşulara da yansıdığı için öncelikle içsel sorunların çıkması olasıdır. Bu nedenle yakılacak birimin ve kişi başına düşecek ücretin daha uygun bir miktar olarak belirlenmesi herkes için daha iyi olacaktır. Genellikle büyük sitelerde yaşanılan en büyük sorunlardan biri bazı dairelerin üzerine düşen borcu ödememesi nedeni ile tüm sitenin ya da apartmanın doğalgazının kesilmesi olmuştur.

Bunları engellemek için aidatların borç yani eksik kısmının diğerleri arasında paylaşılması gerekmektedir. Fakat başkasının ısınma lüksünü ödemek istemeyen apartman sakinleri borçlular yüzünden ısınma sorunu çekebilirler. Bu nedenle merkezi ısınma sistemi kişilerin özgür kararlarına bazı sınırlamalar getirmektedir. Bunu engellemek adına en iyi yöntem olan kat ısınma sistemi kurulmasıdır. Kombi sistemi ile herkes kendine göre bir fatura ödeme şansını yakalarken başkalarının huzurunu da bozmak zorunda kalmadan ve fazla masrafa girmeden ödeme yapabilir. Ayı zamanda merkezi ısıtma sistemleri dairede kimse yokken bile çalışmaktadır. Evde olamayacak ve boşuna para ödemek istemeyenlerde mecburen buna katılmak zorunda kalırlar. Böyle bir durumda kalmamak adına en iyisi şahsi karar verebilecekleri kombi sistemidir.

Merkezi ısınma sistemi yüzünden oluşan can alma olayları: yakın zamanlarda Sakarya’da ortaya çıkan bir olayda merkezi sistem ile ısınan bir apartmanda aidatını uzun süre ödememesi nedeni ile doğalgazı kesilen bir apartmanın yaşadığı sorunun ölümcül bir hamleye dönüşme haberini tüm Türkiye duydu. Bir kişi yüzünden apartmanın tüm ısınma ihtiyacı karşılanamazken insanlar bu duruma kötü bir çözüm bulmaya çalıştılar ve kendini durduramayan biri aidatını ödeyemeyen kişinin canını aldı. Doğalgaz sorununun bir cana mal olacağını elbette kimse düşünmemiştir fakat toplumsal sorunlar içinde insanların bir yere saldırma dürtüsü kişileri kötü şeyler yapmaya itmektedir.

Hakkında admin

Dikkatinizi Çekebilir

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Her ne kadar devlet tarafından daha önceden zam getirilen doğalgaz, şu anda aboneler için daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir