Ana Sayfa / Doğalgaz Borcu Ödeme / Doğalgaz Faturalarında İndirimler Hakkında

Doğalgaz Faturalarında İndirimler Hakkında

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda 1 Ekim itibariyle doğalgaz %10 indirime girmiş durumda. Bununla birlikte ortalama bir ailenin yıllık tüketim oranlarına bakıldığında, yıllık 125 TL’ye kadar avantaj sağlanacak. Yapılan %10’luk indirimin ardından Türkiye, diğer bütün AB ülkelerine kıyasla en uygun fiyata doğalgaz sunan ülke konumuna yükseldi. Ayrıca, sanayi ve doğalgaz abonesi bakımından da Türkiye, AB ülkelerine kıyasla en avantajlı ülkelerden birisi.
Önceden de konuşulan doğal gaz indirimi konusu, Ekim ayı ile birlikte artık resmen belli oldu. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ortalama bir ailenin indirimden sonra yıllık yaklaşık 125 TL kazanç elde edeceğini ifade etti. Doğalgaza yapılan indirimin her yıl en çok doğal gaz kullanılan Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında fark edileceği düşünülüyor.
Ortaya çıkarılan istatistiklere göre, dünya doğalgaz satış fiyatları listesi de Türkiye’de yapılan bu indirimle birlikte büyük bir değişime uğrayacak. Daha önceden Avrupa İstatistik Ofisi olan EUROSTAT tarafından ortaya çıkarılan Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki son kullanıcı doğalgaz fiyatlarında çıkarılan istatistiklerde alt sıralarda yer alan Türkiye, yapılan bu indirimle birlikte istatistiklerin çoğu alanında ilk sıraya yerleşecek.
İndirim uygulaması yapılmadan önce, yani BOTAŞ’ın indirimsiz fiyat tarifesine göre Avrupa Birliği üyeleri ülkeler arasında yapılan istatistikler şu şekilde;
Doğalgaz abone sayısı: Doğalgaz abone sayısı istatistiklerinde Romanya birinci sırada, Macaristan ikinci sırada ve Türkiye üçüncü sırada yer alıyordu. Yapılan indirimle birlikte bu kategoride oluşan değişimden sonra Türkiye birinci sıraya yükselirken Romanya ikinci, Macaristan da üçüncü sıraya geriledi.
Sanayi abone sayısı: Sanayi tipi doğalgaz aboneliği sayısında ise, Bulgaristan birinci sırada yer alırken Türkiye ikinci sırada yer alıyordu. İndirimden sonraki yeni tarifeye göre ise Türkiye sanayi abone sayısı grafiğinde de birinci sıraya yükseldi. Bunun ardından, Türkiye AB ülkeleri arasında abone ve sanayi alanında en ucuz doğalgaz temin eden ülke pozisyonuna yükseldi.
Abonelerin fiyat indiriminden sonra ülke genelinde beklenen toplam indirim tutarı da belli oldu. Bu istatistiklere göre, 2016 yılının son 3 aylık döneminde doğalgaz faturalarında toplamda 750 milyon TL indirim uygulanması bekleniyor. Oluşturulan 2017 istatistiklerine göre ise, 2017 yılı içerisinde doğalgaz faturalarından toplam 2 milyar 500 milyon TL düşmesi bekleniyor. Böylece, doğalgaz kullanımının yaygınlaşması hedeflenirken aynı zamanda aile bütçelerinin de rahatlatılması planlanıyor. Doğaya zararsız olan doğalgaz kullanımının teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması doğal ve ekolojik denge adına da büyük önem arz ediyor. Diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerin de Türkiye’nin yaptığı %10’luk indirimin ardından indirim yoluna gidebileceği düşünülüyor.

Hakkında admin

Dikkatinizi Çekebilir

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Her ne kadar devlet tarafından daha önceden zam getirilen doğalgaz, şu anda aboneler için daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir