Ana Sayfa / Doğalgaz Faturası Ödeme / Doğalgaz Faturasını Düşürecek Tüyolar

Doğalgaz Faturasını Düşürecek Tüyolar

Doğalgaz faturaları her sene olduğu gibi bu sene de daha kullanmaya başlamadan, abonelerin canını sıkmaya başlamış durumda. Doğalgaz faturalarının hafiflemesini isteyenler, aşağıdaki tüyolar sayesinde doğalgaz faturalarındaki aşırı maliyetten kurtulabilir. İşte, 2016 Isıtma ve Yalıtım raporlarına göre hazırlanmış, doğalgaz faturasını arttırmak için önlemler.
Binanın dışında, ısı yalıtımı yoksa mutlaka ısı yalıtımı yapılması gerekiyor. Isı yalıtımı olan binaların, diğer binalara kıyasla %40 enerji tasarrufu yaptığı gerçeğini de düşünecek olursak ısı yalıtımı sayesinde aylık 200 TL gelen faturanızı 120 TL’ye kadar düşürebilirsiniz. Isı yalıtımı, evin iç odalarında meydana gelen ısı kaybını en aza indirerek sıcaklığın ev içerisinde kalmasını sağlıyor. Bu sayede aboneler, doğalgaz ile gelen sıcaklığı daha uzun süre koruyor ve doğalgazı daha yüksek sıcaklık ayarında çalıştırmak zorunda kalmıyor.
Isı verimliliği ve dolayısıyla enerji tasarrufunu destekleyen bir diğer sistem ise evlerde termostat kullanımıdır. Termostatlar, ev ve oda sıcaklığını istenilen sıcaklığa getirdikten sonra bu sıcaklığı korumak için çalışmaktadır. Şöyle de bir gerçek var ki, termostatın her bir derecesi %6’lık enerji dilimine tekabül etmektedir. Yani termostat ayarını 23 derece yerine 22 dereceye getirmek size %6 enerji tasarrufu sağlayacaktır. Bu sayede ev içerisinde kullanılacak enerjiyi önceden planlayabilirsiniz.
Üçüncü enerji tasarrufu yöntemi olarak pencere ve camlar dikkat çekiyor. Pencerelerin PVC doğramalı çift cam teknolojisi içermesi, evdeki ısı kaybını en aza indiriyor. Bu sayede evin içindeki enerjinin dışarı çıkmasını önleyerek %15 ısı ve enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
Bacalı doğalgaz sistemi kullanan binalarda, her yıl düzenli olarak baca temizliği yapılması gerekiyor. Baca temizliğinin yapılması enerji tasarrufunu desteklerken aynı zamanda tıkanıklık yüzünden oluşabilecek can kayıplarının da önüne geçilmesini sağlıyor. Yılda bir kere baca temizliği yaptırmak, size %10 enerji tasarrufu sağlayacaktır.
Doğalgaz kombisinin bulunduğu ortamda bulunan havalandırma menfezleri kesinlikle her zaman açık durumda olmalıdır. Soğuk hava girmesin diyerek kapatılan bu menfezler doğalgaz kombisinin daha düşük performansta çalışmasını sağlayacağı gibi, gazın içeride birikmesini ve dolayısıyla gaz zehirlenmesini de tetikleyebilir. 1 metreküp doğalgazı yakmak için 10 metreküp havaya ihtiyaç vardır. Bu menfezlerin kapatılması, ihtiyaç duyulan havanın da yerine getirilmemesine neden olacaktır.
Evde bulunan perdelerin ve radyatörlerin dikkatli bir şekilde konumlandırılması gerekmektedir. Pencere altına yani perde altına koyulan radyatörler, daha fazla enerji harcamaktadır. Bununla birlikte gece perdelerin kapalı kalması enerji tasarrufu sağlarken, kapatılan bu perdenin radyatör üzerine denk gelmesi, daha fazla enerji harcaması yapılmasını sağlar.
Radyatörlerin etrafını çeşitli mobilyalarla kapatmak, bu radyatörlerin enerjisinin boşa gitmesine ve dolayısıyla ısınmak için daha fazla doğalgaz yakmanıza sebep olacaktır. Yakılan enerjiden maksimum verimlilik almak istiyorsanız, radyatörlerin çevresi her zaman açık ve ferah olmalıdır.

Hakkında admin

Dikkatinizi Çekebilir

Bankadan Doğalgaz Fatura Ödeme

Banka Hesabı İle Doğal Gaz Faturası Ödeme Evlerimizde kullandığımız doğal gaz, yurt dışından boru iletim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir