Ana Sayfa / Doğalgaz Borcu Ödeme / Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Her ne kadar devlet tarafından daha önceden zam getirilen doğalgaz, şu anda aboneler için daha avantajlı hale getirilmeye çalışılsa da fiyatlar hala normal bir aile için oldukça kabarık durumda. Hal böyle olunca da, insanlar doğalgaz tasarrufu yapmak için kolları sıvıyor. Peki, doğalgaz ile ısınma ve enerjiden ödün vermeden nasıl daha fazla enerji tasarrufu yapılır?

İşte ‘’Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır?’’ sorusunun cevabı.
Doğalgaz tasarrufunu etkileyen en büyük etken, dış cephe yalıtımıdır. Dış cephe yalıtımı olmayan bir binada, doğalgaz tasarrufu yapmak da bir o kadar zordur. Çünkü bu şekilde, doğalgazdan elde edilen ısı enerjisi evin içinde kalacağı kadar dışarıya da kaçacaktır. Siz de binada oturuyorsanız, tüm bina sakinleri ile ortak karar alınmasını sağlayarak dış cephe yalıtımı yaptırabilirsiniz. Dış cephe yalıtımı yaptırmak, toplam doğal gaz maliyetlerini %40 oranında azaltmaktadır. Bu sayede gelen faturaların neredeyse yarı yarıya azalmasını sağlamak tamamen sizin elinizde.
Eğer kombi sistemi doğru teknikler hesaplanarak yapılmamışsa, zamanla büyük bir enerji israfı sizi bekliyor demektir. Özellikle evin bazı odaları sıcak, bazıları ise soğuk oluyorsa bu kesinlikle doğalgaz hattının yanlış döşenmiş olduğunun bir göstergesidir. Evinize döşenen tesisat borularının uzun mesafeli ve çok dönüşlü olması, enerji israfına neden olan en büyük etkenlerden bir tanesidir. Bu yüzden, boru mesafesi fazla uzun tutulmamalı ve petek sayıları evin oda sayısı ve odaların metrekaresine göre hesaplanmalıdır. Doğalgaz faturalarından tasarruf etmek istiyorsanız, doğalgaz sisteminin kurulumunu işinde uzman bir tesisatçıya yaptırmanız en mantıklısı olacaktır.
Doğalgaz kombileri ile ilgili bilinen en büyük yanlış cihazın açılıp kapatılarak enerji tasarrufu yaptığıdır. Her teknolojik cihaz maalesef bilindiği gibi açıp kapatırken enerji tasarrufu yapmıyor. Hatta faturaların daha da artmasına sebep oluyor. Doğalgaz kombileri, ilk çalışmaya başladıklarında ortamı istenilen sıcaklığa getirmek için yüksek performansta çalışır. Buna bağlı olarak ise enerji harcaması normalden daha fazladır. Ortam sıcaklığı istenilen sıcaklığa geldikten sonra ise, aboneler genellikle enerji tasarrufu yapmak için kombiyi kapalı duruma getirmeyi seçiyor. Bu durumda yaklaşık bir saat sonra tekrar açılması gereken kombi, açıldıktan sonra yine yüksek performansta çalışarak ortamı istenilen sıcaklığa getirmeye çalışıyor. Hal böyle olunca da ister istemez bir enerji israfı meydana geliyor. Bu enerji israfının önüne geçmek için, en mantıklı tercih eviniz için bir ısı kontrol cihazı taktırmaktır.

Bu sayede, evinizin her odası ya da geneli için olması gereken ısıyı belirleyerek kombinin buna göre çalışmasını sağlayabilirsiniz. Kombi ortam istenilen sıcaklığa geldikten sonra düşük performansta çalışarak mevcut sıcaklığı korumaya çalışacak ve sürekli açılıp kapanmaktan doğan enerji israfının önüne geçecektir. Siz de evinizde termostat gibi ısı kontrol cihazları kullanarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Yapılacak enerji tasarrufu termostatın her 1 derece ayarı için %6’dır.

Hakkında admin

Dikkatinizi Çekebilir

Doğalgaz Faturası Sorgulama

Doğalgaz kullanımı ülkemizde yapılan indirimler ile birlikte günden güne daha fazla abone sayısına ulaşıyor ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir