Ana Sayfa / Doğalgaz Faturası Ödeme / Kış Öncesi Bakımın Doğalgaz Faturasına Faydası

Kış Öncesi Bakımın Doğalgaz Faturasına Faydası

Eğer siz de kış aylarında doğalgaz faturalarından yakınıyorsanız, doğalgaz kombilerinin kış ayları öncesinde bakımını ihmal etmemenizi öneriyoruz. Kış aylarından önce yapılan yıllık kombi bakımı, doğalgaz faturalarında yaklaşık olarak %20’ye yakın bir düşüşe neden oluyor.
Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre, kış ayları öncesi yapılan doğalgaz kombisi bakımları, kombilerin harcadığı enerji miktarını düşürerek performansını arttırıyor. Bu sayede daha az enerji ile daha uzun süreli ve kalıcı ısınma sağlanıyor. Doğalgaz kombilerinin bakımını ihmal etmeyerek, %20’ye kadar enerji tasarrufu yapmak şimdi mümkün oluyor.
Kış ayları öncesi yapılan bakımlar oldukça önemli
Kara kışlara az kaldı. Artık, doğalgaz kombilerini yakma zamanı yaklaşırken, insanlar da doğalgazdan nasıl tasarruf edeceğini düşünmeye başladı. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre, apartman dışlarına yapılan mantolama ve yalıtım işlemleri yaklaşık %40 enerji tasarrufunu da beraberinde getiriyor. Bunun yanı sıra doğalgaz kombilerinin bakımını ihmal etmeyerek, fazladan %20 tasarruf daha sağlayabilirsiniz. Bursa sektöründe ısıtma, soğutma ve havalandırma piyasasının lider firmaları arasında yer alan Biytaş Şirketler Grubu Başkanı ve aynı zamanda Makine Mühendisi olan Suat Gülçimen, tarafından yapılan açıklamalara göre; verimli ısınma yapmak için doğalgaz kombilerinin yıllık bakımını kış aylarından önce yapmak büyük önem taşıyor. Bununla birlikte, daha az enerji ile daha çok ısı elde etmek için kombinin gaz geçiş filtrelerinin yıl içerisinde düzenli olarak temizlenmesi ve kullanıma hazır hale getirilmesi gerekiyor. Kombi bakımları için işinde uzman yetkili servislerden destek almanın her zaman daha önemli olduğunu vurgulayan Suat Gülçimen, su ısıtmasında kullanılan kombiler için kireçli suyun büyük bir risk olduğunu da ifade etti. Kireçli sular, kombi giderlerinde tıkanmalara neden oluyor.
Radyatörler büyük önem taşıyor
Suat Gülçimen’in yaptığı açıklamalara göre, kombi bakımını yapan servis elemanları bakım esnasında cihazın fan ve yanma haznesi gibi kısımlarını inceleyerek buradaki tozlanmayı önlüyor. Bununla birlikte brülör ve baca kısmında da bakım esnasında tozların temizlendiğini ifade eden Gülçimen, kombi temizliğinin enerji tasarrufu için yeterli olmadığını belirtiyor. Zaman içerisinde kombinin petek yani radyatör kısmının da tıkandığını ifade eden Gülçimen, bu sebepten dolayı radyatörlerin istenilen ısıyı ortama vermediğini dile getirdi. Bunun önüne geçmek için ise yetkili servis elemanlarının en az 2 yılda bir radyatörlerin suyunu tamamen boşaltması ve sisteme akıcı madde eklemesi gerekiyor. Bu sayede abonelerin ödeyeceği fatura miktarları da en az %20 oranında azalma gösteriyor.
Sayaç bakımlarının ise en fazla 10 yılda bir bakımının yapılması gerekiyor. Kanuni bir zorunluluk olan sayaç bakımları, doğalgaz sağlayıcı firmanın teknik personelleri tarafından yapılmalı. Sayaç kısmı zamanla daha düşük performansla çalışarak abonelerin harcadığından daha yüksek doğalgaz tutarı gösterebiliyor. Bu gibi sorunların önüne geçmek için özellikle doğalgaz faturası beklediğinden fazla gelen abonelerin sayaç bakımını ihmal etmemesi gerekiyor.

Hakkında admin

Dikkatinizi Çekebilir

Bankadan Doğalgaz Fatura Ödeme

Banka Hesabı İle Doğal Gaz Faturası Ödeme Evlerimizde kullandığımız doğal gaz, yurt dışından boru iletim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir